Gees

Peníze mají tu nešťastnou vlastnost, že se postupem času vlivem inflace znehodnocují. A proto je třeba je investovat, aby se s pomocí úroků ztráty kompenzovaly.

Obezita – rizikový faktor pro mnoho onemocnění

Dnes paradoxně obezitou trpí velká část těch, kteří na tom nejsou finančně nejlépe. Kvalitní strava nemusí být drahá, ale některé čerstvé a kvalitní potraviny jsou dražší než ty, které jsou plné cukru a zpracovaných látek. Je velký rozdíl v čokoládě za 10 nebo 60 korun. Ta za 10 Kč je sice levnější a bude vám nejspíše chutnat, protože bude hodně sladká, ale najdete v ní minimum kakaa, za to spoustu cukru a pravděpodobně i palmového oleje. Kvalitní čokolády s více procenty kakaa jsou dražší, ale neobsahují tolik cukru a s obsahem kvalitních složek se v nich nešetří. A takto bychom mohli srovnat více potravin.

Musíme ale někdy zkrátka některé věci v našem životě přehodnotit a uvědomit si, co je pro nás nejdůležitější. Dlouhodobou obezitou si zahráváme se svým zdravím. Náš organismus není uzpůsobený tomu, aby roky na sobě vláčel desítky kilo tuků navíc, a i když se nám teď zdá, že jsme dokonale zdravý a nic nám nechybí, jednou nám to může naše tělo pěkně spočítat.

obezita

Ponechme teď úplně stranou estetiku obezity. Každé tělo je krásné a záleží hlavně na tom, jak na sebe pohlíží vlastník onoho těla a zda se dokáže mít rád takový, jaký je. Ale zdravotní dopady bychom neměli ignorovat.

Obezita je významným rizikovým faktorem ke vzniku mnoha nemocí. Asi hlavní „složkou“ jsou kardiovaskulární onemocnění. Vysoké procento obézních lidí trpí vysokým krevním tlakem. Mají také daleko větší riziko infarktu myokardu. Tuk se ukládá do stěn cév a ty nejsou tak snadno průchozí, jako u jiných lidí. Poté se může stát, že zúžený průchod zablokuje krevní sraženina a dojde k infarktu.

tloušťka

Co se obecně ví, tak že obezita vede k cukrovce 2. typu, která je zapříčiněna právě hlavně nezdravým životním stylem. Nezřídka takovým lidem také doktor zjistí vysoký cholesterol v krvi. Obezita je taktéž rizikovým faktorem k nádorovým onemocněním, např. tlustého střeva, žaludku nebo i plic. Všechno jsou to nemoci, které mohou končit tou nejhorší možnou variantou. U žen, které trpí obezitou, také může dojít k obtížím s oplodněním nebo dokonce neplodnosti. Jak vidíte, obezita pro naše tělo není rozhodně nic zdravého. Měli bychom se snažit si udržovat zdravou váhu, abychom tak udrželi zdravé celé naše tělo. Jak ale zjistíte, zda již trpíte obezitou? Použijte k tomu kalkulačku BMI https://www.bmikalkulacka.cz/.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Gees

Šablona od Anders Norén