Gees

Peníze mají tu nešťastnou vlastnost, že se postupem času vlivem inflace znehodnocují. A proto je třeba je investovat, aby se s pomocí úroků ztráty kompenzovaly.

Nezanedbávejte revize a čištění rozvodů vzduchotechniky

Bydlíte v bytovém domě, kde je ve společné stoupačce k dispozici centrální rozvod vzduchotechniky? Toto řešení se ukázalo v průběhu desítek let jako nesmírně praktické vzhledem k tomu, že lze poměrně efektivně odvádět z bytových prostor veškeré nežádoucí pachy. Kupříkladu výpary z kuchyně pomocí odsavačů par anebo zápach z toalety či vodní páru z koupelen, která je v průběhu sprchování obohacena o různé nečistoty a lidský pot.

vzduchotechnika v paneláku

Díky odsávání nežádoucího zápachu zůstává byt čistý a zároveň se tím snižuje riziko výskytu plísní, což bývá velmi často doménou špatně větraných prostor.

Vzduchotechnika plní svůj účel pouze, je-li čistá

Možná vás napadá, co je na tom, když vzduchotechnika uvnitř stoupačky bude znečištěna prachem a biologickým materiálem, a když vzduch z bytu putuje směrem do stoupačky a nikoli opačně? Vždyť na tom přece tolik nezáleží, podstatné je, aby výpary odcházely z bytu směrem ven, a to se odehrává, tak proč se zajímat o stav vnitřních stěn potrubí vzduchotechniky?

bytový dům

Odpověď na tuto otázku je velice prostá – jde tu totiž o extrémní nebezpečí požáru nebo dokonce výbuchu.

Jestliže se uvnitř potrubí vzduchotechniky nahromadí dostatečně silná vrstva prachu smísená s tukem, např. z vaření, a někdy stačí jen pouhý 1 milimetr, máme tu hořlavou směs, která děsí nejen hasiče při zásahu v takových objektech, ale zejména jejich obyvatele. Požár prachu ve stoupačce může zasáhnout i několik bytů v domě naráz, a jistě si domyslíte, jaká tragédie to může být i pro desítky rodin.

Neměli bychom tedy zanedbávat jak revize, tak zejména čištění rozvodů vzduchotechniky, bohužel se v mnoha bytových domech na toto pozapomíná, anebo se to záměrně pouští z hlavy s tím, že máme přece mnohem důležitější věci na práci. Takovéto uvažování se vám však může krutě vymstít a na zpytování svědomí už bude pozdě.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Gees

Šablona od Anders Norén