Gees

Peníze mají tu nešťastnou vlastnost, že se postupem času vlivem inflace znehodnocují. A proto je třeba je investovat, aby se s pomocí úroků ztráty kompenzovaly.

Co obnáší proces zhotovení studny na klíč

Zakoupili jste rekreační chatu na úžasném místě s výhledem na řeku, kde je božský klid, a chcete tu trávit zbytek života? Proč ne, takový sen má mnoho lidí, ovšem důležité je nejen snít, ale i jednat v praktickém slova smyslu. Budete kupříkladu potřebovat zajistit vytápění objektu, provést revizi a případnou rekonstrukci elektroinstalace, výměnu střešní krytiny a také výstavbu vlastního zdroje pitné vody. Jestliže na chatě není k dispozici ani obecní vodovod, ani studna, bude to příležitost k výstavbě studny na klíč. Co takový projekt vlastně obnáší?

vodní rezervoár

Projektová dokumentace – pokud se domníváte, že k vám na vyžádání přijede vrtná souprava a za pár hodin máte v domě přivedenou vodu, pak se mýlíte. Začít se musí projektem studny a ten by měl vyhotovit odborník. Projekt navazuje na hydrogeologický posudek, kdy vodohospodář bere v potaz okolní zdroje vody včetně septiků a také studny, které se nachází na okolních parcelách. Zohledňuje se i to, abyste vaší studnou nepřerušili dodávku vody do již stávajících studní.

pitná voda

Stavební povolení – k projektu se následně vyjádří stavební úřad, který celou akci posvětí, a může se pak postupovat dál.

Průzkumný vrt – jakmile jsou administrativní záležitosti vyřízené, přichází na řadu průzkumný vrt.

Konečný vrt – firma, která provádí výstavbu studny na klíč, zajistí i konečný vrt, který by měl pokrýt požadavky na vydatnost studny zadané v projektu.

Kolaudace – jakmile je vše hotovo, přichází na řadu kolaudační řízení a koneckonců i řádná oslava. Slavit, že máte na chalupě vlastní zdroj vody, je pochopitelně důvodné, protože voda a elektřina jsou v současné době to nejdůležitější, bez čeho se prakticky neobejdete. Vytápět chatu můžete třeba ve starých kamnech dřevem, posbíraným v lese, ale spoléhat na pitnou vodu ze studánek a z řeky je pošetilé, stejně tak na dovoz vody v PET lahvích.

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Gees

Šablona od Anders Norén