Zářivka T5 – ideální světelný zdroj akvaristů

Osvětlení akvária je naprosto zásadní pro růst akvarijních rostlin a pro dobrý zdravotní stav ryb. Nejčastěji to bývají zářivkové trubice.

žárovka t5

Patice T5 nebo T8

Akvaristé mnohdy tápou ve volbě vhodného osvětlení, zejména v souvislosti s paticemi zářivek. Ty nejčastěji využívané se vyrábí pod označením T5 a T8. Patice T8 jsou na trhu již desítky let, jsou to ty notoricky známé tlusté válce o průměru 26 mm, co se s nimi svítí ve stropních svítidlech ve školách a na pracovištích. T5 mají průměr jen 16 mm, ale oproti svým předchůdcům vykazují o 20 procent více světelného toku.

Zářivka t5 je pro každého akvaristu ideální volbou, v současné době jsou všechny modely těchto svítidel konstruované s elektronickými předřadníky, a to znamená, že světlo z trubic sice bliká, ale s mnohem vyšším kmitočtem, který již zrakem nelze postřehnout. Světelný zdroj se jeví jako spojitý, a to ocení především akvarijní rybky. Další podstatnou výhodou moderní technologie výroby tohoto typu osvětlení je velmi dlouhá životnost a úspora elektrické energie s nižšími příkony při vyšších světelných tocích.

Jak dlouho v akváriu svítit

Každý zkušený akvarista vám na tuto citlivou otázku odpoví jednoznačně: Tak dlouho, abyste simulovali přirozené podmínky chovaných ryb podle jejich biotopu. Zpravidla se v našich středoevropských podmínkách chovají rybky z tropických a subtropických oblastí a těm by se mělo intenzivně a bez přerušení svítit přibližně 6–7 hodin denně. Proč tak málo? Je nutné započítat i ranní rozbřesk a večerní západy slunce, kdy je intenzita světla nižší i na rovníku, a dále řada ryb žijících v sladkovodních vodách (řekách a jezerech) je ukryta mezi kořeny pobřežní vegetace.

akvárium

Pořiďte si spínací hodiny

Ideální pomocník, neboť neustálé hlídání a pamatování si doby sepnutí a vypnutí by znamenalo zbytečný stres. Cenově vychází do 200 korun a máte vystaráno. Mohou být čistě mechanické, anebo elektronické – digitální.