Gees

Peníze mají tu nešťastnou vlastnost, že se postupem času vlivem inflace znehodnocují. A proto je třeba je investovat, aby se s pomocí úroků ztráty kompenzovaly.

I počítač potřebuje péči – Co je důležité a co rozhoduje o tom, jak dlouho bude funkční?

O počítač, který máme doma, bychom se měli starat, aby vydržel funkční co nejdéle. Jak to ale udělat? Jak pečovat o stolní počítač či notebook? 

I počítač potřebuje péči – Co je důležité a co rozhoduje o tom, jak dlouho bude funkční? 

Všichni víme, že žádná věc nevydrží věčně a stejně jako mobilní telefony začnou po čase ztrácet rychlost nebo přestanou fungovat úplně, i počítače mají určitou dobu životnosti. Obvykle platí, že první roky fungují notebooky i stolní počítače perfektně, přesně tak, jak by měli. Ovšem asi po pěti letech a někdy i dříve, začnou počítače ztrácet svou původní funkčnost, mohou se přehřívat, mohou být pomalejší a nemusí dosahovat maximálního výkonu. Až nakonec přestanou sloužit úplně. Ovšem závisí i na tom, jak se o své věci staráme, všechno potřebuje péči a nejinak je tomu v případě počítačů. Tak na co si dát pozor? A jak se o počítač pečuje? 

práce na počítači

Kdy čekat stoprocentní výkon a kdy ne? 

Jakmile máme nový počítač, je jeho výkon samozřejmě stoprocentní. Časem ale každý počítač začne být zahlcován našimi ukládanými daty, hardware také začne postupně snižovat svůj výkon a s tím souvisí i to, že začne klesat celková výkonnost přístroje. U notebooků to může být mnohem dříve, než u stolních počítačů. Ovšem je třeba si uvědomit, že velmi záleží i na tom, jak se o svůj počítač umíme starat. Stačí přitom dodržovat alespoň základní pravidla údržby a určitě můžete prodloužit životnost počítače. 

notebook na stole

Pozor na prach 

Počítače se mohou začít přehřívat, což není úplná banalita. Na vině je pak obvykle zejména prach, který se může začít usazovat uvnitř počítače. To výkon opravdu hodně ovlivňuje. Notebook je proto lepší vždy schovávat ve speciálním pouzdru či v tašce na notebook, jakmile na něm nepracujete, nenechávejte ho jen tak na stole, ale raději jej schovejte, prach se pak dovnitř nedostane. U stolních počítačů je možné použít vysavač na odstranění prachu, stolní počítač je rovněž dobré hadříkem otírat od prachu při běžném úklidu. V neposlední řadě by pak každý uživatel počítače měl myslet i na pravidelné kontroly u odborníků. 

Stejně jako na servis chodíte třeba s vozidlem, můžete na něj jít i se svým počítačem. S notebooky to úplně nejde, ale stolní počítač je možné udržovat v tomto ohledu lépe. 

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Gees

Šablona od Anders Norén